Cami avizeleri Bursa Avize Bakımları

Bu konuda Bursa ulu cami avize modelleri, tarih boyunca her zaman örnek gösterilmiş ve gösterilmeye de devam etmektedir. Tarihi yapılar olarak tek başına bile ihtişam sahibi olan camilerin, birbirinden gösterişli avizeler sayesinde daha da güzel olabilmeleri sağlanmaktadır.

bursa cami avizeleri

Bursa ulu cami aydınlatma tarihçesi göz önünde bulundurulduğunda ilk dönemlerden itibaren sürekli bir yenilenme ve daha büyük avizelerin kullanılmaya başlandığı fark edilebilecektir.  Bu durum yapılan çalışmalar sayesinde daha da güzel çalışmaların ortaya çıkabilmesine yardımcı olmaktadır. Öyle ki her geçen gün daha ihtişamlı avizelerin ortaya çıkması sağlanmıştır.

Cami avizeleri Bursa bölgesinde oldukça yaygın kullanılmakla birlikte tüm yurt genelinde de oldukça rağbet görmektedir. Başta eski camilerin kullanılmış ya da eksik olan avizelerinin değiştirme istekleri olmak üzere yeni inşa edilen camiler içinde talep edilmektedir. Bu durumda hem farklı boylarda hem de farklı aydınlatma şekillerine sahip avizelerin ortaya çıktığından bahsedebiliriz.

bursa ulu cami avizeleri

Bursa'da ki tarihi camiler ve avizeleri bu noktada bir nevi referans noktası olarak kabul edilmektedir. İnsanlar, Bursa'da ki tarihi yapıları ve bu yapılar için kullanılan avizeleri gördüklerinde mutlak manada etkilenmekte ve bunun etkisiyle ülkenin birçok farklı bölgesinde aynı tür avizelerin kullanılma isteği ortaya çıkmaktadır. Bu durum hem avizelerin ne kadar etkili olduğunun hem de Bursa'da ki camilerin bu konuda ne kadar etkileyici olduğunun bir göstergesi olacaktır. 

Cami avizeleri tercih edilirken nelere dikkat edilir?

"Cami avizeleri tercih edilirken nelere dikkat edilir?" sorusu, en fazla karşılaşılan sorular arasında yer almaktadır. Bu konuda şunları söyleyebiliriz;

  • İlk olarak deneyimli bir ekiple çalıştığınızdan emin olmalısınız. Bu konuda yeterince deneyime sahip olmayan kişilerin yaptığı avizeler ve gerçekleştirilen montajın, yeterince sağlıklı olmayacağından emin olabilirsiniz.
  • Ayrıca avizenin, kurulacak camiye orantısı çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Camiye montajı yapılan avizenin çok çok büyük nede çok küçük olmaması gerekmektedir. 
  • Avize üzerinde kullanılacak ışıklandırma ekipmanları yeteri kadar olmalıdır. Fazla olması durumunda çok aydınlık, az olması durumunda ise loş bir ortam oluşacağından dolayı rahatsızlık hissi yaşanabilir. 
  • Montajın çok sağlam bir şekilde yapılması avizelerin düşmesinin önüne geçilecektir. Bu aslında "cami avizeleri neden düşer?" sorusuna verilebilecek en doğru cevap olacaktır. Eğer doğru ve sağlım bir montaj yapılmazsa, takılan avizenin düşmesi kaçınılmaz olacaktır.
  • Kullanılan parçaların kaliteli olması oldukça önemlidir. Özellikle uzun yıllar hizmet verebilmesi için mutlaka kaliteli malzeme kullanılmalıdır.
  • Kaliteli malzemenin yanı sıra aynı zamanda herhangi bir durumda kırılma ya da bozulma gibi durumlar yaşanırsa yedek parça bulması da kolay olmalıdır.

“Cami avizeleri neden oksitlenir yada kararır?” sorunu da en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bunun için doğru temizleme ve bakım şartlarını bilmeli ve buna uygun olacak uygulamalısınız.