İzmir'de Cami Avizeleri tarihi dokuyu canlandırıyor.

 

Ülkemizde yer alan tarihi camilerde yer alan avizeler, tarihi doku ile uyumlu özellikleriyle göz dolduruyor. Kullanışlı oldukları kadar tarihin izlerini günümüze taşıyan avizeler üretildikleri dönemin izlerini taşıyor. İmalatta ve ışıklandırmada kullanılan bütün malzemeler döneme ışık tutuyor. Cami avizeler İzmir kataloğunda bütün çeşitler bir arada bulunuyor.

Tarihi özelliklere sahip camilerin yeni nesil avizeleri de tarihi dokunun çizgileri ile uyumlu olacak şekilde tasarlanıyor. Sarkaç ile kubbeye montajlanan camiler orta alanda geniş bir alanı aydınlatıyor. Tasarruflu özelliklere sahip cami avizeleri üretimi özelliklerini bir araya getiren bu avizeler bütün camilerde kullanılabilmektedir.

İzmir cami avizeleri

Osmanlı Cami Avizeleri, Cami Kültürünün Bir Parçası

Cami avizeleri denildiği zaman Osmanlı akla gelmektedir. Osmanlı kültürü de esasen Selçuklu kültürünün devamı niteliğindedir. Kubbe kültürü ve avize kültürü İran’dan Anadolu’ya girmiştir. Avizeler kubbeli veya kubbesiz camilerde kullanılabilir. Eskimiş veya kullanım ömrünü tamamlamış tarihi cami avizeleri korumaya alındıktan sonra yerine orjinali ile birebir uyumlu avizeler üretilmektedir. Cami avizeleri imalatı geleneksel yöntemlerle devam etmektedir.

Yeni Nesil Modern Avizeler Montajlanıyor

Osmanlı camilerinde elektrik olmaması nedeniyle kandil kullanılırdı. Kandilli avizeler binlerce yıllık geçmişi olan bir uygulamaydı. Büyük saraylarda ve geniş mabetlerde kullanıldığı gibi İslam Dünyasında tarihi camilerde de kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise kandilli avizelerin yerini elektrikli ampüller aldı. Bu ampüllerin görsel açıdan muma benzemesi ve tasarım açısından tarihi özelliklere uyum göstermesi estetik özelliğini artırmıştır. Cami avizeleri fiyatları İzmir tarihi camiler cami aydınlatma sanatı güncel özelliklerini korumaktadır.

İzmir cami avizeleri

Tarihi Camilere Özel Avize Tasarımlar Üretiliyor

Avizelerin satışı, montajı ve servis işlemleri üretici firma tarafından gerçekleştiriliyor. Kültür Bakanlığının belirlediği prosedüre uygun şekilde tarihi camilerde yer alan cami avize tasarımları değişimi güvenli bir şekilde yapılıyor.

Müze olan ve ibadete açık olan tarihi camilerin en önemli ihtiyacı olan camilere özel avizeler temizlenebilir özelliklere sahiptir. Paslanmayan, kararmayan ve kullanım kalitesi bakımından uzun ömürlü özelliklere sahip bu tasarımlar ihtiyacı en iyi şekilde karşılıyor. Cami avize fabrikaları kaliteli ürün seçenekleriyle piyasaya hitap ediyor.

Küçük camilere özel tasarımların yanı sıra büyük kubbeli büyük camilere özel tasarımlar da bu kategoride üretilmektedir. Camiler için avize tercihinin doğru bir şekilde yapılması çok önemlidir. Özellikle tarihi camilerde tercih konusuna dikkat edilmelidir. Estetik anlamda uyum gereklidir.

 

 

 

Sosyal Medya HesaplarımızFacebookİnstagramYoutube